Open/Close Menu Bursa Burun Estetiği İle Güzelliğinize Uzman Doknuşu

Merhaba Değerli Okurlar,

Dünya ölçeğinde milyonlarca insan tarafından özellikle son yıllarda büyük ilgi gören bursa burun estetiği operasyonları konusunda, toplum nezdinde doğru bilinen birtakım yanlış düşüncelerin olduğu gözlemleniyor.

Bu yüzden okuyucularıma, dikkate almaları gereken önemli paylaşımlarda bulunmak istiyorum:

  • Burun Estetiği ameliyatının ardından şiddetli ağrılar yaşanıyor mu?

Bu konuda söyleyeceğim husus, operasyon süresince burundaki kemik üzerinde o kadar müdahale gerçekleşip, kıkırdaklara şekil verilmesine ve yüzeyde şekillendirme işlemlerine rağmen ameliyatın ardından hastalar nadir de olsa ağrıdan şikâyet ederler. Bursa burun estetiği operasyonlarında hemen hemen burunda hiç ağrı görülmez.

  • Ameliyattan sonra tüm yüz morarır, şişer, gözler kapanır mı?

Gelişen teknoloji ışığında burun estetiği (Rinoplasti) yöntemleri de çok değişti. Bu yöntemler sayesinde, yüzde morarma ve şişlik nadiren görülür. Normal şartlarda beyaz tenli bireylerde morarma riski biraz daha fazladır. Ancak yıllardır deneyimlediğimiz operasyonlar neticesinde özellikle belirtmek isterim ki gözlerin kapanacak kadar şişmesi veya yüzün mosmor olması gibi bir durumla karşılaşmadık.

  • Ameliyat sonrasında buruna büyük alçılar uygulanıyor mu?

Kesinlikle hayır. Ya ısı ile şekillendirilen materyaller, ya da alüminyum burun splintlerini tercih ediyoruz. Bunlar da hem görünüm açısından daha estetik, hem de kullanım açısından daha konforlu bir sonuç şansı tanıyor.

  • Ameliyat sonrası her buruna metrelerce tampon konup, tamponların çıkarılması da çok ağrılıdır?

Böyle bir durum söz konusu değil. Genelde sadece burun içinde kesilen yerlerden sızıntıyı önlemek için burun deliklerinin ilk ½ cm’sine tampon konulur. Hatta bazen hiç tampon bile konulmayabilir. Eğer küçük tamponlar konulmuşsa, ameliyattan sonraki günün sabahında çıkarılır. Hasta bunu çoğu zaman fark etmez bile. Bazen burun içine yapılan müdahalelerden sonra, daha büyük tamponlara ihtiyaç olabiliyor. Bu tamponlar silikondan yapıldıkları için de yapışma olmadan kolayca ameliyattan günler sonra bile alınabiliyor.

  • Hangi mevsimler operasyon için uygundur?

Rinoplasti operasyonlarımız her mevsimde gerçekleştirilebiliyor. Ancak aşırı sıcak yaz günlerinde, burun açıldıktan sonra yüzün güneş koruyucu kremlerle korunması gerekebiliyor.

  • Ameliyat sonrasında zamanla burun düşer mi?

Hastaların en çok sordukları sorulardan biri de bu. Böyle bir durum bugüne dek hiç yaşanmadı. O yüzden hastalarımızın, kesinlikle kafalarındaki bu endişeyi atmalarını öneriyorum.

  • Açık yöntemle yapılan rinoplasti sonrası iz kalır mı?

Eğer hastanın vücuduyla ilgili yara iyileşmesi hususunda genel bir problemi yoksa operasyon sonrasında hastalarda hemen hemen hiç iz kalmaz.

  • Operasyon sonrası evde yatmak gerekiyor mu?

Rinoplasti sonrasında, hastanın burnunun üzerinde küçük bir splint olacaktır. Bunun dışında hasta, ilk günden itibaren günlük işlerini yapabilecek kadar kendini iyi hissedecektir. Evde oturmaktan ziyade, gezmek daha da iyi olacaktır. Bunun bir sakıncası yok.

Bu maddeler ışığında, Rinoplasti operasyonlarına dair hastaların kafasında herhangi bir soru işareti kalmayacağına inanıyor; hepinize mutlu ve sağlıklı haftalar diliyorum.

Op. Dr. Önder AKDENİZ

İletişim & Whatsapp        +90 530 353 66 86